התשובה לאנטישמיות

האקס-טרוריסט שעכשיו אוהב את העם היהודי 

סיפורו האמיתי של זכריה ענאני

"תודה לאל, ביליתי את מרבית חיי הקרב הקצרים שלי במלחמה נגד בני מיני. הגורל מעולם לא מיקם אותי נגד הצבא הישראלי", זכריה ענאני. שנאתו וריקנותו של ענאני אינן עוד. במקומן קיימת אהבה עבור כל בני האדם, יהודים בכללם.

מתוך הכתבה שהתפרסמה (באנגלית) בערוץ שבע: "חונכתי לשנוא יהודים ואת ישראל. זה היה החינוך הראשוני שקיבלתי, הגישה הראשונה שלי", אמר זכריה ענאני לשדרן הרדיו הישראלי, טוביה סינגר. "תודה לאל, ביליתי את מרבית חיי הקרב הקצרים שלי במלחמה נגד בני מיני. הגורל מעולם לא מיקם אותי נגד הצבא הישראלי", הוסיף ענאני.      www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/93666 


Zachariah Anani

זכריה ענאני נולד למשפחת אנשי דת מוסלמים בביירות, בירת לבנון. ציפו ממנו שימשיך בדרכו של סבו-רבא וסבו, שהיו אימאמים (מנהיגי דת), וכך, נשלח בגיל שלוש לבית ספר מוסלמי. בגיל 13 הוא הצטרף לאחת המיליציות הרבות שהיו קיימות בשנות השבעים, ושמומנו על ידי אש"ף. משפחתו הייתה מאושרת, משום שעל פי המסורת האסלאמית, למתים בשדה הקרב נגד הכופרים הזכות להיכנס לגן עדן, ומשפחתם ראויה לכבוד. הוא חונך לשנוא יהודים, נוצרים ואמריקאים, ולמד להלחם ולהרוג, הן באמצעות כלי נשק והן במו ידיו.

בארגון שאליו השתייך, אם שני חברי מיליציה או יותר היו עדים להריגה, נקודה הייתה נוספת לטבלתו. זמן קצר לאחר הצטרפותו, ביצע את מעשה ההריגה הראשון שלו, וכשהגיע לגיל 17, היו כבר 223 נקודות בטבלתו. ענאני תיאר שני סוגי תגובות שהיו למוסלמים הצעירים כתוצאה מאווירה זו: או שהם הפכו לקנאים לאסלאם באופן בלתי שפוי, או שהפכו לקרים ומתים מבפנים. התגובה השנייה הייתה תגובתו של ענאני. עד הגיעו לגיל 16 ראה כל כך הרבה מעשי הרג ואלימות, שלחיים לא הייתה כל משמעות בעיניו, פשוטו כמשמעו, ואפילו עמיתיו לנשק יראו מפניו. ענאני עצמו ציפה בכנות כי ימות טרם הגיעו לגיל 20.

יום אחד, בודד ומשועמם, פגש במבשר שעמד והטיף בפינת רחוב. בהבינו כי הוא נוצרי, ענאני פנה בזריזות ללכת, אך הערתו של המבשר גרמה לו לקפוא במקומו: "ישוע המשיח ייתן לך חיים חדשים, תקווה וישועה". ענאני המתין עד שהמבשר סיים את דבריו, וניגש אליו. "האם אתה באמת מאמין בדבריך?" שאל אותו. לאחר דיון קצר, דחף המבשר את כרטיס הביקור שלו לידיו של ענאני, ואמר: "התקשר אלי בכל עת שתחפוץ". באותו לילה, ענאני לא יכול לישון. דבריו של המבשר חזרו והדהדו במוחו: "ישוע המשיח ייתן לך חיים חדשים, תקווה וישועה". למחרת, התקשר אל המבשר ונפגש עמו. הוא מרר בבכי כאשר שמע שישוע המשיח מת על הצלב בשלמו על חטאיו (של ענאני). הוא פתח את כתבי הקודש בפעם הראשונה בחייו וקרא את דבריו של ישוע: "‏פְּנוּ אֵלַי כָּל־הָעֲמֵלִים וְהַטְּעוּנִים וַאֲנִי אָנִיחַ לָכֶם׃" (הבשורה על פי מתי י"א: כ"ח). באותו היום, בשעות אחר הצהרים, נתן ענאני את חייו לישוע המשיח. ענאני אומר: "ברגע זה החלו חיי להשתנות".

תגובתו הראשונה של ענאני הייתה לחלוק את האושר של חייו החדשים בישוע המשיח עם משפחתו. "למחרת, הלכתי וסיפרתי להוריי וליתר בני משפחתי. לא הסתרתי את אמונתי". משפחתו הגיבה מייד. אביו קרע את ספר כתבי הקודש של ענאני וסטר לו. אמו הזהירה את השכנים להישמר ולשמור על ילדיהם מפניו. כשהשמועה אודות המרת דתו התפשטה, ציוו המנהיגים המוסלמים בביירות להביאו למשפט בגין כפירה. הוא נחקר על ידי אימאם, ששאל אותו שאלות מלומדות. ענאני חש בחולשת תשובותיו, אך ידע בוודאות כי אלוהים נתן לו רוח חדשה, לב חדש, וכי ישוע הפך לאדונו ומושיעו. לאחר שהוכה עד כדי חוסר הכרה והוחרם, ניתנו לו שלושה ימים להתחרט על מעשהו ולשוב למסגד כמוסלמי, או שתינתן לכל אדם הרשות להרגו. לאחר שלושה ימים, ענאני עדיין לא נטש את ישוע המשיח, לכן שכר אביו שלושה שכירי חרב כורדים שיהרגוהו. בשנים שלאחר מכן, נעשו 18 ניסיונות התנקשות בחייו.

שנאתו וריקנותו של ענאני אינן עוד. במקומן קיימת אהבה עבור כל בני האדם, יהודים בכללם. מאז עזב את לבנון בשנת 1996, לא רק שענאני חולק באומץ את אהבתו של ישוע המשיח עם כולם, אלא שהוא גם נואם וחושף בפומבי את שקרי האסלאם אודות ישראל והיהודים. לוחם המיליציה לשעבר מביירות ממשיך להשתומם על השינוי שיצר אלהים בחייו.

מה בעצם יצר את השינוי הדרמטי בחייו? עבור המאמינים שנולדו מחדש בישוע המשיח, השינוי שחל בענאני, למרות היותו דרמטי, אינו בלתי רגיל. כיום, קיימים בעולם מיליוני אנשים אשר חוו את השינוי הזה שישוע מכנה "לידה חדשה". קהילותינו עמוסות בסיפורים דומים, שהחלו להתרחש כבר בימים בהם חי ישוע המשיח עלי אדמות.

על מנת להבין באמת מה קרה לזכריה ענאני, עלינו לשוב אחורה לתקופה קודמת אף יותר. עלינו לשוב לתקופת הנביאים, אשר הבטיחו את בואו של המושיע. אלהים אמר כי הוא יקים נביא מיוחד כמשה. ישוע חולל נסים וכרת ברית עם עמו של אלהים כפי שעשה משה (דברים י"ח: ט"ו-י"ט). ישעיהו אמר כי הוא ייוולד מבתולה (ישעיהו ז': י"ד). מיכה סיפר לנו כי ייוולד בבית לחם, יהיה  נצחי ויהפוך למושל (מיכה ה': א'). ישעיהו אמר כי הוא ירפא את החולים, הפיסחים, החרשים והאילמים. ישעיהו גם אמר כי למרות כל הנסים הללו, עמו ידחה אותו והוא ייהרג, אך במותו ישלים את משימתו עבור האנושות. הוא, בהיותו תמים, ימות במקומנו, החוטאים. הוא יישא, פשוטו כמשמעו, את העונש המגיע לנו, על מנת שייסָלח לנו ושנוכל להיכנס אל גן עדן בחופשיות. ישעיהו דיבר על מותו של המשיח באמרו: "נִבְזֶה וַחֲדַל אִישִׁים … וְהוּא מְחֹלָל מִפְּשָׁעֵנוּ מְדֻכָּא מֵעֲו‍ֹנֹתֵינוּ … וַיהוה הִפְגִּיעַ בּוֹ אֵת עֲו‍ֹן כֻּלָּנוּ" (ישעיהו נ"ג: ג'-ו').

 מדוע אנו זקוקים למישהו שישלם בעבור חטאינו? קרבן דם בעלי חיים היה עקרון שהחל לאחר החטא בגן עדן, ומאוחר יותר בוסס כפולחן לכפרה מחטא בתורת משה. "כִּי-בַיּוֹם הַזֶּה יְכַפֵּר עֲלֵיכֶם לְטַהֵר אֶתְכֶם מִכֹּל חַטֹּאתֵיכֶם לִפְנֵי יהוה תִּטְהָרוּ" (ויקרא ט"ז: ל'). בתורת משה נאמר: "…כִּי-הַדָּם הוּא בַּנֶּפֶשׁ יְכַפֵּר" (ויקרא י"ז: י"א). מראשית הזמנים, העלו האבות קרבנות דם. הקרבת  קרבנות הדם ביום כיפור הייתה הכרחית לקבלת כפרה על החטאים. "… וְאֵין כַּפָּרָה בְּלִי-שְׁפִיכַת דָּם" (האגרת אל העברים ט':כ"ב). כל זאת הייתה בבואה של תכנית אלהים העתידית לספק סליחת חטאים מוחלטת באמצעות הדם והמוות כקורבן של האדון ישוע המשיח.

עם זאת, דוד ניבא כי המשיח לא יישאר מת (תהלים ט"ז: י'). לאחר מותו, הוא קם לתחייה לעיניהם של יותר מ-500 עדים ועלה לימין אלהים. ישעיהו התנבא אודות אלהים הילד הזה: "כִּי-יֶלֶד יֻלַּד-לָנוּ בֵּן נִתַּן-לָנוּ וַתְּהִי הַמִּשְׂרָה עַל-שִׁכְמוֹ וַיִּקְרָא שְׁמוֹ פֶּלֶא יוֹעֵץ אֵל גִּבּוֹר אֲבִי-עַד שַׂר-שָׁלוֹם׃ לְמַרְבֵּה הַמִּשְׂרָה וּלְשָׁלוֹם אֵיןקֵץ" (ישעיהו ט': ה'-ו'). דניאל סיפר לנו כי כל הדברים הללו יתרחשו זמן קצר טרם חורבן ירושלים ובית המקדש (דניאל ט': כ"ו). כל ההבטחות הללו התגשמו בישוע המשיח.

קיימות הבטחות אחרות בכתובים המדברות על טבע הישועה שמושיע זה יציע לאנושות כולה, והן מתארות בדיוק את שקרה לזכריה ענאני: "… וְרוּחַ חֲדָשָׁה אֶתֵּן בְּקִרְבְּכֶם וַהֲסִרֹתִי לֵב הָאֶבֶן מִבְּשָׂרָם וְנָתַתִּי לָהֶם לֵב בָּשָׂר: לְמַעַן בְּחֻקֹּתַי יֵלֵכוּ וְאֶת-מִשְׁפָּטַי יִשְׁמְרוּ וְעָשׂוּ אֹתָם וְהָיוּ-לִי לְעָם וַאֲנִי אֶהְיֶה לָהֶם לֵאלֹהִים" (יחזקאל י"א: י"ט-כ'). ישועתו תהיה מושלמת. לא בלבד שהוא יסלח לחטאי כל המאמינים בקְדוֹשׁוֹ, אלא שהוא יוציא את לבבותיהם הקרים והקשים ששנאו אותו, או שהיו נטולי עניין בו, ויחליף אותם בלבבות שאוהבים אותו ומצייתים לו. אלהים הבטיח כי הוא ישים רוח חדשה במאמינים במשיח, באם הם יהודים או לא-יהודים (ישעיהו מ"ב: ו', האגרת אל הרומים י': י"א-י"ג, יחזקאל י"א: י"ט). זוהי עובדה שתיאור זה תואם בדיוק את שקרה במשך אלפיים שנה למיליוני אנשים ברחבי העולם אשר האמינו בישוע המשיח כמושיעם מחטא. חשבו על כך.

אנטישמיות היא, למעשה, מרד נגד אלהי ישראל, שהוא אלהי העולם כולו. התשובה לאנטישמיות ברחבי העולם תתברר בקרוב, כאשר ישוע המשיח ישוב וימלוך על כל העולם מירושלים. "בַּיּוֹם הַהוּא יָגֵן יהוה … וְהָיָה בַּיּוֹם הַהוּא אֲבַקֵּשׁ לְהַשְׁמִיד אֶתכָּלהַגּוֹיִם הַבָּאִים עַליְרוּשָׁלִָם׃ … וְהִבִּיטוּ אֵלַי אֵת אֲשֶׁרדָּקָרוּ …" (זכריה י"ב:ח'-י', י"ד: ט"ז). מתי דקרנו את אדני?

הטרוריסט המוסלמי לשעבר, זכריה ענאני, ומיליונים אחרים, גילו את התשובה לאנטישמיות וישועה אישית באמצעות ציות למצוות אלהים, שהיא: "אֶת-הַתְּשׁוּבָה לֵאלֹהִים וְאֵת הָאֱמוּנָה בַּאֲדֹנֵינוּ יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ".

האם חווית את סליחת החטאים והתחדשות החיים שזכריה ענאני ומיליוני אחרים חוו? האם חזרת בתשובה מחטאיך ונולדת מחדש? ישוע אמר: "אִם־לֹא תָשׁוּבוּ גַּם־אַתֶּם כֻּלְּכֶם תֹּאבֵדוּ׃" (הבשורה על פי לוקס י"ג: ה'), וגם: "אִם־לֹא יִוָּלֵד אִישׁ מִלְמַעְלָה לֹא־יוּכַל לִרְאוֹת אֶת־מַלְכוּת הָאֱלֹהִים" (יוחנן ג': ג'). אלהים אוהב אותך והוא הקריב את חיי בנו על מנת לשלם בעבור חטאיך, לתת לך לב חדש, ולהציע לך חיי נצח. "כִּי-כָכָה אָהַב הָאֱלֹהִים אֶת-הָעוֹלָם עַד-אֲשֶׁר נָתַן אֶת-בְּנוֹ אֶת-יְחִידוֹ הַמוֹלָד מִמֶּנוּ לְמַעַן לֹא-יֹאבַד כָּל-הַמַּאֲמִין בּוֹ כִּי אִם-יִחְיֶה חַיֵּי עוֹלָמִים" (יוחנן ג':ט"ז).

את מי שדוחה את המענה היחיד לסליחת חטאים ולחיי נצח, הוא מזהיר: "‏אֲבָל רַכֵּי הַלֵּב וַאֲשֶׁר אֵינָם מַאֲמִינִים וְהַמְגֹאָלִים וְהַמְרַצְּחִים וְהַזֹּנִים וְהַמְכַשְּׁפִים וְעֹבְדֵי הָאֱלִילִים וְכָל־הַמְשַׁקְּרִים חֶלְקָם הָאֲגַם הַבֹּעֵר בְּאֵשׁ וְגָפְרִית אֲשֶׁר־הוּא הַמָּוֶת הַשֵּׁנִי׃" (ההתגלות כ"א: ח').

"כִּי-כֹל אֲשֶׁר-יִקְרָא בְּשֵׁם-יהוה יִמָּלֵט"

"כִּי אִם־בְּפִיךָ תוֹדֶה שֶׁיֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן וְתַאֲמִין בִּלְבָבְךָ שֶׁהָאֱלֹהִים הֱעִירוֹ מִן־הַמֵּתִים תִּוָּשַׁע" (האגרת אל הרומים י': ט', י"ג).

מדוע שלא תבקש מאלהים עכשיו שיסלח לך על כל חטאיך, ואת הישועה ואת חיי הנצח שהוא מציע לך באמצעות ישוע המשיח?     

"… וְרוּחַ חֲדָשָׁה אֶתֵּן בְּקִרְבְּכֶם וַהֲסִרֹתִי לֵב הָאֶבֶן מִבְּשָׂרָם וְנָתַתִּי לָהֶם לֵב בָּשָׂר" (יחזקאל י"א: י"ט-כ').