הרב חיים רודולף הרמן גורלנד

(1831-1905)

Gurland

חיים גורלנד היה בנו של רב קנאי מווילנה שבליטא. עוד לפני גיל חמש לימד אותו אביו לקרוא את המילה "אלוהים". עד מהרה הוא ידע לקרוא את כתבי הקודש ואהב את הסיפורים על אליהו הנביא עד כדי כך  שבאחד הימים הוא ברח מהבית כדי שיוכל לעלות השמימה כמוהו. רק כעבור ימים רבים הוא נמצא כשהוא מורעב.

חוויה קשה עברה על חיים בנעוריו. הוא ראה בספר סיפורים מכתבי הקודש תמונה של המשיח הצלוב והחליט להעתיק אותו כדי שיוכל לזכור אותו. הוא התגנב לעליית הגג והעתיק את הציור במשך שעות רבות ובינתיים יצאו הוריו לחפשו. בשעת בין ערביים התייצב לפתע אביו לצדו נרעד ומאוכזב. בעיניו עשה חיים פשע נורא. הוא גער בבנו קשות והעניש אותו.

חיים יועד להיות רב. הוא למד שלוש שנים במדרשה לרבנים והוסמך לרבנות, אירוע שעליו הוא כתב את הדברים האלה: "זה היה היום הנורא והעצוב ביותר בחיי". היו לו ספקות גדולים לגבי מקורו האלוהי של התלמוד אבל הוא ציית להוריו והלך בדרך הזאת, ביודעו היטב שהוא לא ימצא בה סיפוק. המצפון שלו הציק לו מאוד אבל הוא נענה להזמנה לקבל את משרת הרב בווילקומיר.

בכל זאת, הוא לא היה מסוגל לעמוד בזה זמן רב. בבית הכנסת הוא לימד ברבים נגד התלמוד וקרא למאזיניו לדיון, אבל איש לא נענה לאתגר. הרב הראשי דרש ממנו לחזור בו מדבריו אבל גורלנד סירב. הוא המשיך בתפקידו שנתיים נוספות ואחר כך נאלץ לעזוב.

מה עכשיו? במשך כמה שנים הוא הצליח להתקיים בדוחק כמורה פרטי. יום אחד הביא לו סוחר יהודי ברית חדשה. הרב לשעבר קרא לראשונה את הדרשה על ההר, את איגרותיו של שאול השליח וקטעים אחרים. הקריאה בברית החדשה עוררה בו ספקות חדשים ועצב גדול השתלט עליו.

כעבור זמן לא רב הוא שמע על מנהיג כנסייה בשם פלטין שהיה בקשר עם יהודים רבים בקישינב והתיידד עמו. פלטין ביקר גם אצל הרב וזה קיבל אותו בברכה ובחום. “אני יודע לצייר ואשמח ללמד אותך שיעורי ציור וגרמנית אם תסכים לקרוא אתי בתנ"ך בעברית פעם בשבוע. אני רוצה לשפר את ידיעותיי בשפה העברית" הציע פלטין, והרב הסכים.

במהלך הקריאה שלהם הם הגיעו לישעיה נג, שהוא אחד הקטעים המופלאים ביותר בתנ"ך. יהודים רבים אינם קוראים את הפרק כלל. הם מפחדים ממנו כי הם יודעים שהנוצרים אומרים שהוא מתאר באופן ברור ביותר את סבלותיו, את מותו ואת תחייתו של המשיח ואת משמעותם. למרבה הפלא, היהודים אינם רוצים לשמוע את זה. גורלנד ביקש מפלטין לא לקרוא את פרק נג, אבל פלטין אמר: "אתפלל שאלוהים ייתן לך את האומץ להיות מוכן לדעת על האמת ועל הישועה של אלוהים". מאותה עת ואילך לא הפסיק הרב לחשוב על הפרק המדהים הזה והגיע למסקנה שמי שמפחד לדעת מה אלוהים גילה בו הוא פחדן.

כשפלטין חזר בשבוע שלאחר מכן, הביע גורלנד את נכונותו לקרוא את פרק נג אתו יחד. “קודם תן לי לקרוא לך את סיפור סבלו של המשיח כפי שהוא מתואר בברית החדשה", אמר פלטין. אחרי שהוא קרא את הדברים הם פתחו יחד וקראו את ישעיה נג, פרק שנכתב יותר משבע מאות שנים לפני שנולד ישוע המשיח. גורלנד הודה שהפרק מתאר בדיוק את הסבל של ישוע ואת מה שהשיג עבורנו על הצלב. מאז היו לשניים שיחות רבות. פלטין לא מיהר, אבל בסופו של דבר גורלנד ביקש להודות באמונתו באדון ישוע המשיח ולהיטבל, ואחרי שקיבל שיעורים רבים שבהם למד את דרכי האמונה נטבלו גם הוא וגם אשתו. גורלנד היה בן שלושים ושלוש. 

כששמעו היהודים שהרב גורלנד ייטבל בכנסייה של פלטין ויודה ברבים על אמונתו במשיח פרצה סערה נוראה. יהודים רבים זעמו על כוונתו של הרב גורלנד עד כדי כך שהם כתבו לו שהטבילה שלו תמיט חרפה ואסון על היהודים. הם אמרו לו שחלקם נשבעו שאם הוא יעז לממש את כוונתו הם יהרגו אותו בכנסייה אחרי טבילתו. פלטין שאל את הרב אם הוא מעדיף להיטבל בשקט בביתו, אבל הרב ענה: "לא, ישוע המשיח הוא המושיע החי והאדיר. הוא יכול להגן עליי. אם הוא לא יגן עליי אני מוכן לסבול ולמות למענו".

כשהגיע יום הטבילה של הרב הייתה מהומה גדולה בקרב היהודים. הכנסייה הייתה מלאה עד אפס מקום בנוצרים וביהודים. האספה התנהלה בשקט. רועה הקהילה בישר על המשיח שבא לְבַקֵּשׁ וּלְהוֹשִׁיעַ אֶת הָאֹבֵד. לפני הטבילה הסביר גורלנד בקצרה כיצד זכה להארה שמימית בזכות הקריאה שלו בישעיה נג ושהוא מאמין שישוע הוא המשיח המובטח והמושיע. במהלך הטבילה ובהמשך האספה היה הכול שקט. ישוע כבר השקיט את הים הסוער ועכשיו הוא השקיט את הלבבות הנזעמים. אחרי האספה אמרה אישה מבוגרת ואימהית למשיחי החדש: "במשך שמונה עשרה שנים התפללתי לאלוהים והפצרתי בו להושיע את נפשך".

עכשיו התחילה תקופת לימודים חדשה. רודולף, הוא שמו החדש של הרב גורלנד מאז שנטבל, למד תיאולוגיה בברלין ואחר כך הוסמך להיות רועה בכנסייה פרוטסטנטית. באותו יום הוא הטיף על רומים א 16: כִּי אֵינֶנִּי בוֹשׁ מִבְּשׂוֹרַת הַמָּשִׁיחַ אֲשֶׁר גְּבוּרַת אֱלֹהִים הִיא לִתְשׁוּעָה לְכָל הַמַּאֲמִין לַיְּהוּדִי רִאשׁוֹנָה וְגַם לַיְּוָנִי.

הוא הפך למנהיג שותף עם ידידו ואביו הרוחני פלטין בקישינב. הדברים האלה לא גרמו לו לשכוח את אחיו בני בית ישראל. הוא שוחח אתם לעתים קרובות, הדריך רבים למשיח והטביל אותם. הפעילות שלו הייתה ידועה מאוד בגרמניה וברוסיה.

שנים ספורות לאחר מכן הזמינה אותו הכנסייה בקורלנד להיות שליח מטעמה ליהודים. בתפקיד הזה הוא ערך שיעורים ללימוד כתבי הקודש עבור היהודים, ניהל תכתובת ענפה והצליח בעזרת רוח הקודש להדריך אנשים רבים לאדון.

עבודתו הייתה רצופה גם אכזבות, ניסיונות ומאבקים, אבל גורלנד הצליח לזרוע בלבם של נוצרים רבים אהבה ליהודים ולעבודה בקרבם והראה ליהודים רבים את הדרך לישועה. גורלנד אמר: "תכופות אלוהים נותן לנו אור מספיק לצעד אחד בלבד בכל פעם, אבל הוא מבטיח סוף מפואר לנאמנים כי הוא מדריך אותם בצורה נפלאה מחושך אל אור".

הרב לשעבר חי בשני עולמות. שוב ושוב הוא ליבה להבות של אהבה בלבבות הנוצרים לעמו הקדום של אלוהים כדי לשרת אותם. שוב ושוב הוא קרא לאחיו היהודים למשיח שמת עבור הכול, יהודים ולא יהודים.